Get Adobe Flash player

Motto:

"Kto czyta – żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”

( J. Czechowicz )

Start

postheadericon Konkurs na fraszkę o radomszczańskiej zalewajce...

W lipcu br. władze Radomska i Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiły Konkurs na fraszkę o radomszczańskiej zalewajce. Zwycięzcy miał przypaść zaszczyt gotowania tradycyjnej potrawy wraz z Robertem Makłowiczem podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Zalewajki, który odbył się 11 września w Radomsku. Tego dnia władze Radomska przygotowały wiele atrakcji dla zwycięzców i wszystkich gości. Na początek znana i ceniona piosenkarka Majka Jeżowska dała koncert piosenek dla mieszkańców Radomia. Nagrodzone w konkursie fraszki miały promować Radomszczańską zalewajkę, która dwa lata temu została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa. Z naszej gminy udział w tym konkursie – z wielkim powodzeniem - wzięło dwoje młodych czytelników GBP. Otrzymali za swą twórczość wyróżnienia. Byli to: Jakub Koziróg i Magdalena Lisowska. Laureaci konkursu pojechali do Radomia, aby odebrać pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkie wymienione wyżej elementy Festiwalu można obejrzeć na poniższych zdjęciach; na pierwszym planie Jakub Koziróg otrzymuje wyróznienie :)

Poprawiony (sobota, 08 października 2011 16:50)

 

postheadericon Rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Przez cały rok trwa kampania mająca uświadomić społeczeństwu znaczenie dotychczasowych działań wolontariuszy i wyzwań związanych z wolontariatem oraz zachęcić nas wszystkich do większego zaangażowania. Wolontariat przynosi korzyści całemu społeczeństwu i buduje więzi między jego członkami. Europejski Rok Wolontariatu ma na celu zachęcić większą liczbę chętnych osób do zaangażowania się w takie działania oraz czerpanie korzyści z chęci niesienia takiej pomocy.

W naszej Gminnej Bibliotece Publicznej w Sędziejowicach również działają wolontariusze. Są to ludzie młodzi, aktywni i chętni do pracy. Dla samych wolontariuszy jest to okazja, aby zrobić coś dla społeczeństwa oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia. Nasi wolontariusze to: Izabela Kisman, Ewelina Markowska, Kamila Urbaniak, Żaneta Kucharska,Joanna Rżanek, Tomasz Nowiński, , Marek Kidawski , Magdalena Koziróg, Błażej Haładyniak, Sylwia i Aneta Burzyńska.

wolontariusze.res

Poprawiony (sobota, 08 października 2011 16:49)

 

postheadericon Nic tak nie łączy, jak wspólne działanie…

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Kapliczka przy Zespole Szkół Rolniczych w Sędziejowicach ma swą historię. – „Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że przed wojną stał tam tylko drewniany krzyż, który w latach siedemdziesiątych uległ zniszczeniu. Wtedy pracownicy SKR własnoręcznie wykonali nowy, stalowy krzyż”- opowiada pani Teresa Ceran, od niedawna sołtys Sędziejowic-Kolonii. „Wspólnie z radą sołecką zastanawialiśmy się, czy nie warto byłoby go odnowić” – przytakuje pani Mirosława Malinowska, całym sercem zaangażowana w tę akcję. „Kapliczką do tej pory opiekowała się pani Maria Gładysz, Maria Dębska oraz Jadwiga Nowojska. One również marzyły o ty, aby za ich życia rozpoczęły się prace nad nowym wizerunkiem starej kapliczki”.

Nie tylko mieszkańcy Sędziejowic Kolonii bardzo pozytywnie podeszli do pomysłu odnowienia krzyża. Poparła ich społeczność Parceli i Łączki. Wszyscy ofiarnie zaczęli składać datki na materiały i robociznę, aby ich marzenia przybrały realne kształty. Składki wpływały na ręce pani sołtys Ceran i pani Malinowskiej. Wspólnie udało się zebrać aż 2.800 zł, które w całości zostały przeznaczone na prace przy odnowieniu kapliczki a także cegłę klinkierową, granitowy krzyż , wizerunek Chrystusa oraz tablicę upamiętniającą rok powstania nowego dzieła. „Każdy ma nim swą cegiełkę” – z przejęciem opowiadają obie panie – i to jest najważniejsze, bo w jedności siła”. - Panie są zachwycone postawą naszej społeczności lokalnej, gdyż wszyscy jednomyślnie podeszli do tej sprawy. - „ Dziś, kiedy ludzie zamykają się we własnych domach, tak trudno osiągnąć konsensus. W naszej wsi jest jednak zupełnie inaczej. Każdy z wielkim zaangażowaniem działa, co można było zaobserwować podczas Dnia Dziecka, zorganizowanego przez radną Monikę Poradę”. Warto również zwrócić uwagę na panów, poświęcających swój wolny czas na prace przy kapliczce. Początkowe prace przy porządkowaniu terenu prowadził pan Marcin Strąk, członek rady sołeckiej. Obecnie główny majster to pan Grzegorz Kaczmarek, prawdziwa „złota rączka”. Jego prace wspierają: pan Rafał Gładysz oraz Hubert Ceran, którym również leży głęboko na sercu dobro wiejskiej społeczności, a ponadto pragną uczestniczyć w dziele rozpoczętym przez babcie jednego i mamę drugiego.

Obecnie obie panie z całą radą sołecką aktywnie pragną włączyć się w prace przygotowawcze do dożynek lokalnych, organizowanych w tym roku w Sobiepanach przez radną Monikę Poradę. W okresie zimowym planują również Mikołajkowe przyjęcie dla dzieci. Chciałyby kontynuować tradycję aktywnego działania, rozpoczętą przez radną, bo nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne działanie. Wszystkim mieszkańcom bardzo serdecznie dziękują za ofiarność i zrozumienie.

 

 

Poprawiony (piątek, 05 sierpnia 2011 13:58)

 

postheadericon „Dojrzałość w sieci” - dobre praktyki naszych seniorów

7 lipca w naszej bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie z seniorami, podsumowujące dotychczasową współpracę książnicy z pensjonariuszami Środowiskowego Domu Samopomocy. Do obecnej chwili możemy pochwalić się tym, że udało nam się wspólnie wystawić kilka programów artystycznych, poświęconych Janowi Pawłowi II na ternie działania filii bibliotecznych i gminy, a także zdobyć nowych członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Materiał multimedialny przedstawianych programów był dziełem całego naszego zespołu: biblioteki i naszych aktorów, co dowodzić może, że sztuka wyszukiwania różnorodnych prezentacji w sieci nie jest im obca.

Najwięksi przyjaciele biblioteki, myszkujący w sieci to: Elżbieta Ciołek, Kazimierz Sobala, Edmund Kopka, Katarzyna Tarka, Anna Kaczmarek. Ponadto w akcji udział wzięli: Kazimiera Skała, Walenty Pawlikowski, Grażyna Goździk, Teresa Matysiak, Ryszard Grzeliński i Grzegorz Ratajski. Pensjonariusze ŚDS bardzo miło spędzali czas w naszej czytelni pod czujnym okiem pani Katarzyny Chodak.

Spotkanie w dniu 7 lipca ukonstytuowało dotychczasową współpracę i przyniosło nadzieję na dalsze owocne działania. Miało również na celu zapoznanie innych seniorów, których zaprosili stali bywalcy biblioteki, z zasobami sieci Internet. Na czytelni wszyscy goście wspólnie zapoznawali się z wybranymi stronami, podczas których to czynności wszyscy świetnie się bawiliśmy. Wokół rozlegały się śmiechy, usłyszeć można było anegdoty. Jak miła panowała atmosfera, można się przekonać oglądając poniższe zdjęcia, a nawet oglądając filmiki…

 

 

Poprawiony (piątek, 05 sierpnia 2011 13:57)

 

postheadericon Najmłodsi z Marzenina odwiedzili Filię Biblioteczną

Dzieci uwielbiają baśnie i bajeczki, a najlepszym miejscem, gdzie można je znaleźć jest biblioteka. Przedszkolaki i grupa dzieci z klasy „O” od dawna zapowiadały swą wizytę w GBP. Ten dzień nastąpił 9 czerwca br. Dzieci przybyły do książnicy w Marzeninie, gdzie czekały na nich: pani Ewa Rżanek, wspaniała kierowniczka tej Filii Bibliotecznej oraz pani Dorotka Burzyńska – cudowna bibliotekarka z pobliskiej filii w Pruszkowie. Pani Aneta Cyran, pomysłodawczyni, miłośniczka literatury pięknej przyprowadziła ze sobą 22-osobową grupę maluszków, chętnych do zapoznania się z zasobami naszej biblioteki. Towarzyszyła im wychowawczyni przedszkolaków – pani Beata Jakóbczak, która również kocha książki. Maluchy spędziły w bibliotece prawie dwie godziny! Najpierw pani Ewa opowiedziała im o roli książki w życiu każdego z nas i księgozbiorze. Następnie pani Cyran przeprowadziła zajęcia, których główny zrąb stanowiły zagadki i łamigłówki. Z kolei pani Dorotka zorganizowała liczne konkursy, w których można wygrać było cukierki! Zawsze trzeba było jednak wcześniej wykonać trudne zadanie, aby na nie zasłużyć. Zabawom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń, jak zresztą widać na zdjęciach.

Do zobaczenia, Maluszki, już po wakacjach! Czeka Was pasowanie na Czytelników!!!

Poprawiony (piątek, 24 czerwca 2011 13:16)

 

postheadericon Rozegraj Unię

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

W dniu 18.06.2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sędziejowicach odbyła się II runda projektu edukacyjnego „Rozegraj Unię”. Pierwsza runda została rozegrana kilka dni wcześniej w Zespole szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach. Z powodu „drobnych problemów technicznych” dalsza część tejże debaty została przeprowadzona w pierwszym dniu lata, tuż przed zakończeniem roku szkolnego – 21 czerwca.

Najzdolniejsi uczniowie zostali zaproszeni do II rundy gry edukacyjnej, „Rozegraj Unię po swojemu”, związaną ze sprawowaniem przez Polskę od 1 lipca br. urzędu prezydencji w Unii Europejskiej.
Lider uczniów, Łukasz Augustyniak, jako pierwszy przybył do biblioteki, aby pomóc podłączyć sprzęt komputerowy pani bibliotekarce, Beacie Magdziak. Tuz po podłączeniu multimediów przybyli uczniowie klas: I Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, oraz I, II Technikum Rolniczego wraz z panią profesor Eweliną Policińską. Lider uczniów i pani Magdziak wprowadzili przybyłych a klimat gry. Uczniowie losowali numery zespołów państw unijnych, zajmowali przyznane miejsca, rozwiązali krótki test, będący preludium do gry właściwej. Nie obyło się jednak bez problemów technicznych, które trudno było rozwiązać! Po żmudnych działaniach usterki udało się usunąć, a problemy rozwiązać. Zwycięscy uczniowie mogli przystąpić do gry. Rozgrywkom wszystkich rund towarzyszyły wielkie emocje. Chodziło o osiągniecie jak najlepszego wyniku. Poza tym platforma, która symulowała prawdziwe obrady państw członkowskich UE budziła wśród nich ciekawość. Ostatecznie uczniowie osiągnęli zadowalający wynik. Wynik został przesłany przez platformę automatycznie. Pani kierownik podziękowała im za udział w grze i zaprosiła gorąco do korzystania z zasobów sędziejowickiej książnicy.

W debacie brali udział następujący uczniowie z klasy I TŻiGD: Beata Bińkowska, Malina Bocianowska, Weronika Dębkowska, Milena Drab, Milena Gawlik, Marta Owczarek, Izabela Pecka, Mateusz Rogaczewski, Patryk Sowała, z I TR: Jan Pawelski, Łukasz Pasternak, a z II TR Hubert Kozica i Mateusz Popłonikowski.

Symulacja debaty przebiegała bez mała tak, jak podczas prawdziwych obrad państw członkowskich w Parlamencie Europejskim, towarzyszyło jej sporo emocji, szczególnie podczas końcowego etapu, kiedy liczyły się punkty. Gratulujemy!

 

rozegraj_unie

Poprawiony (sobota, 22 października 2011 13:27)

 

postheadericon Prężna działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach

Z przyjemnnością informujemy, iż na stronach serwisu internetowego biblioteki.org zostały zamieszczone informacje o programach artystycznych, zorganizowanych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej, z czego jesteśmy bardzo dumni :) Zamieszczenie tej informacji zmotywowało nas do większej mobilizacji w działaniu i poszerzaniu grona czytelników naszej gminnej Książnicy ;)

 A teraz KONIECZNIE kliknij w logo PRB  poniżej:

.Biblioteka

Poprawiony (piątek, 24 czerwca 2011 20:18)

 

postheadericon Dyskusyjny Klub Książki już w Sędziejowicach

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

13 maja br. odbyło się pierwsze, inauguracyjne spotkanie miłośników literatury, zrzeszonych w Dyskusyjnym Klubie Książki. Nasz Klub liczy 23 członków. Pierwsze spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Na wstępie moderator dyskusji, Beata Magdziak, wyjaśniła przybyłym członkom cel i rolę stworzonego przy naszej bibliotece DKK. Następnie rozpoczęła się dyskusja nad pierwszą lekturą – była to książka Daniela Odiji „Niech to nie będzie sen”. Spotkanie przy herbatce okazało się bardzo owocne. Członkowie z przyjemnością prezentowali elementy świata przedstawionego w nowo poznanej powieści, przynależącej do tzw. Literatury północy. Bez trudu udało się również wytropić przesłanie płynące z książki, a także wartości uniwersalne, ważne zarówno dla autora, jak i dla czytelników…

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat Dyskusyjnego Klubu Książki - kliknij na logo po lewej stronie.

Poprawiony (czwartek, 09 czerwca 2011 21:32)

 

postheadericon Baśń o królewnie w Grabnie

2 czerwca grupa siedleckich aktorów wystąpiła w malowniczej wsi Grabno, na sali OSP, mając za zadanie rozbawić najmłodszych. Dzieci zostały zaproszone przez panią Jolantę Siwek, nowego sołtysa tej wsi. Jak przebiegały występy dzieci w Grabnie, można zobaczyć na fotkach poniżej…

Poprawiony (wtorek, 07 czerwca 2011 08:17)

 

postheadericon Wszędzie dobrze, ale w Siedlcach najlepiej...

Kilka ostatnich dni maja Gminna Biblioteka Publiczna organizowała programy artystyczne poświęcone naszym Mamom i Dzieciom. 1 czerwca przypadła kolej na zaprezentowanie takiego programu na terenie działania Filii Bibliotecznej w Siedlcach. Było to szczególnie ważne z kilku powodów. Po pierwsze, przygotowaniem programu zajęła się pani Dorota Burzyńska, bibliotekarka z Siedlec i Pruszkowa. Po drugie – w rolę aktorów odtwarzających role główne tym razem wcieliły się miejscowe dzieci, które bardzo poważnie potraktowały to zadanie. Po trzecie zaś, okazało się, że w przygotowanie tej uroczystości bardzo aktywnie włączyła się pani Małgorzata Dalecka, nowy sołtys tej wsi, rada sołecka - pan Jurga i pan Sychlak, strażacy, na czele z panem S. Tokarkiem, rodzice wszystkich dzieci, Gminny Ośrodek Kultury, radna gminy – Aleksandra Balcerowiak i wiele innych osób. Na tę uroczystość przybył wójt gminy – pan Jerzy Kotarski, przewodniczący Rady Gminy – pan Wacław Ułański, który z wielkim podziwem przyglądali się widowisku. W pierwszej części występowały siedleckie dzieci, w następnej – Zespół Śpiewaczy „Sędziejowianki” i na koniec wystąpiła Paulina Szymorek, prezentując taniec nowoczesny. Oklaskom i brawom nie było końca! Pan wójt był zachwycony, serdecznie dziękował wszystkim za taką umiejętność wspólnego działania.

Największe uznanie należy się dzieciom z Siedlec, które przez dwa tygodnie regularnie brały udział w przygotowaniach i próbach, aby efekt końcowy mógł być tak doskonały…

Nasi młodzi aktorzy to: Lisowska Magdalena, Dalecka Marta, Sychlak Natalia, Matuszkiewicz Katarzyna, Augustyniak Julita, Kobiera Klaudia, Skała Mariusz, Śnieg Michał, Śnieg Błażej, Jurga Mateusz, Matuszkiewicz Kacper, Stępień Dawid. BRAVO!!!

Poprawiony (wtorek, 07 czerwca 2011 08:18)

 

postheadericon Filia Biblioteczna w Pruszkowie dla Mam i Maluchów

Gminna Biblioteka Publiczna nie mogłaby zapomnieć o swoich milusińskich z terenu działania Filii w Pruszkowie. Dlatego dzieci zostały zaproszone na spektakl teatralny wraz ze swoimi mamusiami. 31 maja przybyła liczna grupa dzieci, aby zapoznać się z baśnią „O królewnie, która widziała tylko to, co chciała”… Przedstawienie bardzo podobało się najmłodszym, którzy aż wstrzymywali oddech w oczekiwaniu na dalsze koleje losu nieznośnej królewny. Ich mamusiom bardzo podobały się piosenki o matce, prezentowane przez Sędziejowianki. W oczach niektórych pań można było dostrzec łezki…a przecież trudno się dziwić, Mama jest najważniejsza na świecie :)…

Poprawiony (wtorek, 07 czerwca 2011 08:20)

 

postheadericon Kulturalne atrakcje Wrocławia…

 

Wrocław to nie tylko Most Grunwaldzki, Uniwersytet, rejs statkiem po Odrze czy Stare Miasto. Wrocław, choć nie każdy wie o tym, to siedziba Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, okazałego wydawnictwa i narodowej biblioteki, także Panorama Racławicka, z Naczelnikiem dowodzącym powstaniem kościuszkowskim, którą każdy Polak powinien obejrzeć i znać, Hala Stulecia, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, jedna z 13 obiektów tej listy w Polsce, także ogrody japońskie, ogromne ZOO, gotycka katedra…

Wymienione powyżej kulturalne atrakcje można obejrzeć w dalszej części artykułu.

Poprawiony (wtorek, 07 czerwca 2011 08:20)

 

postheadericon Marzenin - Nie ma jak u mamy...

Z okazji Dnia Matki w Filii Bibliotecznej w Marzeninie został wystawiony program artystyczny, przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Składał się on z trzech zasadniczych części. Pierwsza to spektakl teatralny zatytułowany „O królewnie, która widziała tylko to, co chciała”, przedstawiony przez grupę młodych aktorów z terenu działania Filii Bibliotecznej w Siedlcach. W drugiej części gościnnie wystąpił Zespół Śpiewaczy „Sędziejowianki”, który zaprezentował wzruszające piosenki dotyczące naszych rodzicielek. Ostatnia część przypominała koncert życzeń: dzieci kolejno recytowały piękne wiersze o swoich mamusiach, o tym, jak bardzo są potrzebne w naszym życiu. Bez nich świat nie miałby żadnego smaku…

Tego popołudnia w Marzeninie wiersze recytowały również siostrzyczki: Andżelika i Karolinka Wawrzyniak. Na przedstawienie przybyły Mamy-Czytelniczki bardzo ściśle związane z biblioteką. Przygotowały też słodki poczęstunek dla wszystkich, za co należą się szczególne podziękowania pani Basi Zielińskiej, pani Sołtys z Bilewa – Marcie Sobali, państwu Wdowińskim, pani Helence Koseckiej, sołtysowi z Marzenia – pani Eli Sagan...

Poprawiony (wtorek, 07 czerwca 2011 08:22)

 

 gk5 19

Pitax pl

polona baner 06a

logo

 BN 2 1

BN 2 2

Bestseller książkowy

cienie-b-iext52225033

Autor Wojciech Chmielarz
Tytuł Cienie

 „Cienie” - nowa powieść Wojciecha Chmielarza, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

W Milanówku giną dwie kobiety – córka i konkubina słynnego gangstera. Zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, a on sam znika. Dzwoni jednak do Mortki i prosi o pomoc – ktoś go wrabia.

W tym samym czasie aspirantka Sucha próbuje rozwikłać sprawę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać, jak kilku mężczyzn gwałci chłopaka. Zidentyfikowała wysoko postawionych polityków. Wie, że jeśli ujawni nagranie, wszystkiego się wyprą. W dodatku chłopak popełnił samobójstwo.

Mortka i Sucha postanawiają sobie pomóc – jeszcze nie wiedzą, że ich śledztwa się łączą i że staną oko w oko ze śmiercią. Mnożą się pytania. Komu jest na rękę wina Kochana? Czy przyjaźń między komisarzem i podkomisarzem przetrwa tę próbę? Komu mogą zaufać? Czy można uciec od przeszłości? A może za każdym ciągnie się jakiś cień…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odwiedzin od 2011 r.
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj510
mod_vvisit_counterWczoraj1128
mod_vvisit_counterTen tydzień7895
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień9706
mod_vvisit_counterTen miesiąc38915
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc51388
mod_vvisit_counterWszystkich2367554

Aktualnie: gości 26, 
botów 1 połączonych
Twoje IP: 54.161.98.96
 , 
Dziś: Sty 27, 2022