postheadericon 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w Sędziejowicach

tytuowe 2

W Sędziejowicach nie zapomniano o oddaniu hołdu poległym powstańcom uczestniczącym w tym największym w XIX wieku zrywie narodowym. W dużym stopniu wpłynęło ono na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń, okupione jednak zostało śmiercią kilkudziesięciu tysięcy Polaków. 22 stycznia br. w słoneczne zimowe południe zgodnie z tradycją zapoczątkowaną na ziemi sędziejowickiej w 2013 r. w okrągłą 150. rocznicę Powstania Styczniowego uczczono pamięć poległych powstańców w bitwie pod Sędziejowicami. Podczas uroczystości złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze na mogile powstańców oraz pod pomnikiem pamięci w centrum Sędziejowic. Wraz z wójtem gminy Sędziejowice Jerzym Kotarskim i kierownikami jednostek gminnych w uroczystości wzięły udział delegacje z pocztami sztandarowymi OSP, Zarządu Gminnego Związku OSP w Sędziejowicach, ZSO Nr 1 w Sędziejowicach i ZS w Marzeninie oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach, a także przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość z Łasku i Sędziejowic. Dawne zdarzenia historyczne w kontekście zwycięskiej sędziejowickiej potyczki z sierpnia 1863 r. przypomniał zebranym wójt Jerzy Kotarski. Podziękował wszystkim uczestnikom, a szczególnie licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej i mieszkańcom za czas poświęcony uczczeniu pamięci naszych przodków oraz wzmacnianiu tradycji patriotycznych i niepodległościowych na ziemi sędziejowickiej.

Także pracownice biblioteki publicznej uczciły pamięć Powstańców Styczniowych.

Przewodnik swietokrzyskie_V1

Pierwsza strona Gazety Kulturalnej - numer 2-2018 1