Start O nas

postheadericon O nas

O  NAS …

Na terenie gminy działalność prowadzi Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach i trzy filie w : Pruszkowie, Marzeninie  i Siedlcach.

Biblioteka jest samodzielną instytucją kultury, posiada osobowość prawną i prowadzi samodzielną gospodarkę finansową.

Zatrudnionych jest pięciu pracowników na czterech etatach oraz sprzątaczka na umowę zlecenie.

Działania Gminnej Biblioteki Publicznej przedstawiają się następująco :

Priorytety w działalności:

- służenie społeczności lokalnej poprzez upowszechnianie wiedzy i dorobku kultury za pośrednictwem książki, czasopisma oraz Internetu,

- rozszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej,

- wzbogacanie księgozbiorów w nowości wydawnicze z uwzględnieniem dezyderatów czytelników oraz bieżąca selekcja księgozbioru,

- utrzymanie na właściwym poziomie warunków lokalowych bibliotek i ich bazy materialnej.

1.w zakresie gromadzenia i opracowywania zbiorów :

Zakupiono z własnych środków 47 książek na kwotę 935 zł. Przyjęto 20 darów od czytelników.

Stan księgozbioru na 30 czerwca 2010 r. wynosi 41.325 wol.

Złożono wniosek o dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych w roku 2010 w ramach Programu Operacyjnego Ministra KiDN- promocja czytelnictwa.

2. w zakresie czytelnictwa i udostępniania zbiorów :

- zarejestrowano ogółem 1.324 czytelników, którym wypożyczono 13.506 książek,

- udostępniono na miejscu 2.420 książek,

-wypożyczono na zewnątrz 1.735 czasopism,

-udostępniono na miejscu 5.375 czasopism,

- wypożyczono 12 kaset z lekturami szkolnymi,

- z Internetu skorzystało 106 użytkowników.

3. w zakresie popularyzacji książek i czytelnictwa :

Zorganizowano różne formy pracy m.in. 4 wystawki okolicznościowe, 1 kiermasz książkowy, 6 prelekcji i odczytów, 3 przeglądy nowości, dyskusje, 2 konkursy zgaduj -zgadulę, 2 głośne czytania, 7 wieczorów poezji i wycieczkę wprowadzającą.

Ogółem w I półroczu br. zorganizowano 28 form pracy, w których udział wzięło 309 uczestników.

Pierwsza strona Gazety Kulturalnej - numer 11-2017 2

mod_vvisit_counterTen miesiąc2022